دکتر بابک نیکومرام » جراحی زیبایی اندام » لیپوساکشن » بهترین سن برای لیپوساکشن چه سنی است؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بهترین سن برای لیپوساکشن چه سنی است؟

مشکل چربی اضافی در نواحی موضعی بدن مانند شکم، صورت یا بازوها می تواند برای بسیاری از افراد چالشی دلهره آور باشد. اکثر مردان و زنان سعی می کنند این موضوع را از طریق رژیم غذایی و ورزش حل کنند، اما این ها همیشه جواب نمی دهند. لیپوساکشن با تکنیک SAFELipo بهترین روش جراحی پلاستیک برای برداشتن چربی اضافی از هر قسمتی از بدن است. اما آیا برای انجام جراحی لیپوساکشن سن درست یا غلط وجود دارد؟ این مقاله با جزئیات بیشتری به بررسی لیپوساکشن می پردازد و به این سوال پاسخ می دهد که بهترین سن برای لیپوساکشن چه سنی است؟

آیا باید لیپوساکشن کنم؟

قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم که چه زمانی برای انجام لیپوساکشن مناسب است، اجازه دهید ابتدا به ضرورت این درمان بپردازیم. پزشک شما معمولاً یک سبک زندگی سالم (از جمله رژیم غذایی و ورزش) را به عنوان بهترین راه برای داشتن اندامی کامل توصیه می کنند. با این حال، به نظر می رسد که این مورد برای اکثر مردم صادق نیست. لیپوساکشن در جامعه جراحی پلاستیک به عنوان موثرترین درمان زیبایی برای حذف رسوبات چربی ناخواسته شناخته شده است. یکی از بهترین چیزها در مورد این روش این است که حداقل تهاجمی است (فقط برش های کوچک مورد نیاز است). لیپوساکشن همچنین می تواند تقریباً هر قسمت از بدن از جمله باسن، شکم، صورت، ران ها و بازوها را هدف قرار دهد.

جراحان پلاستیک هنر لیپوساکشن را از زمانی که اولین بار چنین روشی در سال 1974 انجام شد، به کمال رساندند. طبق گزارشات لیپوساکشن، میزان رضایت بیماران بیش از 90 درصد بود. این روش درمانی نیز جزو سه عمل جراحی زیبایی رایج در جهان است.

اگر مصمم به برداشتن چربی‌های ناخواسته هستید و به نظر نمی‌رسد گزینه‌های غیرجراحی برای شما مفید باشند، کاملا منطقی است که به لیپوساکشن روی بیاورید.

آیا واجد شرایط لیپوساکشن هستم؟

لیپوساکشن یک روش به طور کلی بی خطر با مدت زمان بهبودی قابل توجهی است. شما ممکن است واجد شرایط این درمان زیبایی باشید اگر:

  • شما از سلامت جسمی و روحی خوبی برخوردار هستید.
  • شما در 30 درصد وزن ایده آل خود قرار دارید.
  • سیگار نمی کشید.
  • تون عضلانی خوبی دارید و همچنین پوستی سفت و الاستیک دارید.
  • شما گزینه های مدیریت غیرجراحی مانند رژیم غذایی و ورزش را بدون موفقیت زیاد امتحان کرده اید.
  • شما انتظارات واقع بینانه ای در مورد نتیجه این روش دارید.
آیا واجد شرایط لیپوساکشن هستم؟

جراح پلاستیک شما باید در موقعیتی باشد که ارزیابی کند و به شما اطلاع دهد که آیا این درمان برای شما مناسب است یا خیر. البته لازم به ذکر است که لیپوساکشن نباید به عنوان یک روش کاهش وزن تفسیر شود. بیمارانی که اضافه وزن دارند ممکن است لازم باشد قبل از انجام لیپوساکشن برای برداشتن توده های سرسخت بافت چربی، مقداری از وزن خود را از طریق تغییر سبک زندگی یا جراحی چاقی کاهش دهند

نحوه انجام جراحی لیپوساکشن

جراحان پلاستیک تکنیک های مختلفی دارند که می توانند در انجام جراحی لیپوساکشن از آن ها استفاده کنند. این ها شامل تکنیک فوق مرطوب، روش لیپوساکشن تامسنت، لیپوساکشن به کمک اولتراسوند و لیپوساکشن به کمک لیزر است. روش مناسب بر اساس نیازهای درمانی منحصر به فرد هر بیمار انتخاب می شود.

لیپوساکشن معمولاً یک درمان سرپایی است که ممکن است در اتاق عمل جراح پلاستیک یا یک مرکز پزشکی معتبر انجام شود. جراح پلاستیک با علامت گذاری نواحی درمان در آمادگی برای جراحی شروع می کند. سپس بیهوشی به منظور اطمینان از ایمنی و راحتی شما انجام می شود. برش های ریز و نامحسوس در ناحیه مشخص شده ایجاد می شود و یک لوله کوچک و توخالی به نام کانولا برای برداشتن چربی اضافی وارد می شود. پس از تکمیل عمل در راستای اهداف جراحی، برش ها بسته می شوند و نواحی درمان بانداژ می شوند. بسته به میزان چربی که باید برداشته شود، این روش بین 2 تا 4 ساعت طول می کشد. معمولاً به بیماران اجازه داده می شود در همان روز به خانه بروند تا بهبودی خود را ادامه دهند.

سن مناسب برای انجام لیپوساکشن

پاسخ به این سوال بسته به شرایط فردی می‌تواند متفاوت باشد. با این حال، بیماران جوان‌تر تمایل دارند با لیپوساکشن بهتر عمل کنند، زیرا پوست آن‌ها به اندازه‌ای قابل ارتجاع است که پس از برداشتن چربی اضافی، کوچک‌تر شود. بیماران بالغ ممکن است خاصیت ارتجاعی پوستی کافی برای دستیابی به یک نتیجه رضایت بخش نداشته باشند. خارج از این توجه، سن درست یا نادرستی برای انجام لیپوساکشن وجود ندارد. در طول مشاوره اولیه با جراح پلاستیک، پزشک باید بتواند به شما اطلاع دهد که آیا این روش بر اساس شرایط منحصر به فرد شما انتخاب درستی است یا خیر. به عنوان مثال، ممکن است به نوجوانان توصیه شود قبل از اینکه لیپوساکشن را راهی برای کاهش چربی اضافی بدن خود در نظر بگیرند، تغییر در عادات غذایی یا ورزش کردن را امتحان کنند. به طور مشابه، از زنانی که به دنبال رفع چربی های اضافی شکم پس از بچه دار شدن هستند، ممکن است از زنان خواسته شود که به جای آن، عمل جراحی شکم را انجام دهند. هدف همیشه این است که تحت درمان کم تهاجمی قرار بگیرید که بهترین نتیجه ممکن را بر اساس نیازهای شما داشته باشد.

بیشتر بخوانید: جراحی ترمیمی پروتز سینه

آیا واجد شرایط لیپوساکشن هستم؟

چگونه برای یک نتیجه رویه موفق آماده شوم؟

هنگامی که گزینه های مختلف را در نظر گرفتید و تصمیم گرفتید با لیپوساکشن رو به جلو حرکت کنید، مهم است که مراحل آماده سازی لیپوماتیک را برای اطمینان از نتیجه موفقیت آمیز انجام دهید. شما باید کارهای آزمایشگاهی را قبل از تاریخ جراحی انجام دهید. همچنین از شما خواسته می شود که مصرف برخی داروها و مکمل ها را که می توانند خطر خونریزی شما را افزایش دهند، متوقف کنید. اگر سیگاری هستید، باید حداقل یک ماه قبل از جراحی سیگار را ترک کنید تا به بدن خود بهترین شانس را برای بهبودی مناسب بدهید. در حالی که در حال انجام آن هستید، مطمئن شوید که در مورد روند بازیابی فکر می کنید و همه لوازمی را که ممکن است به آن نیاز دارید تهیه کنید. شما می خواهید راه را برای یک روش موفق هموار کنید و در عین حال بهبودی هماهنگ و بدون وقفه را نیز تسهیل کنید.

دکتر مسعود راستکاری

دکتر بابک نیکومرام

بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک

استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد پزشکی تهران
عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران (ISPAS)
عضو انجمن جراحان پلاستیک زیبایی آمریکا (ASAPS)
عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا (ASPS)
عضو انجمن بین المللی جراحان پلاستیک زیبایی (ISAPS)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
مراقبت های بعد از جراحی لیفت سینه

مراقبت های بعد از جراحی لیفت سینه

مراقبت های بعد از جراحی لیفت سینه شامل چه مواردی می شود؟ آیا می دانید در هنگام مراقبت های بعد ازلیفت ینه لازم است چه مواردی را رعایت کنید؟ نکاتی بعد از جراحی وجود دارد که رعایت آن ها موجب کسب نتیجه...

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی نتیجه هر جراحی زیبایی را میتوان به دو شکل بهبود بخشید. اول از همه مراجعه به بهترین جراح بلفاروپلاستی در تهران میتواند به شما مزایای بلفاروپلاستی را یادآور شود. رعایت...

لیپوماتیک شکم و پهلو چیست؟

لیپوماتیک شکم و پهلو چیست؟

لیپوماتیک شکم و پهلو چگونه انجام می شود؟ آیا می دانید عوارض آن چیست؟ این روش چگونه انجام می شود؟ آیا بهترین سن برای لیپوساکشن را می دانید؟ با افزایش سن و کاهش تولید کلاژن در بدن، خاصیت ارتجاعی پوست...

مراقبت های بعد از لیفت صورت

مراقبت های بعد از لیفت صورت

لیفت صورت یک روش جراحی زیبایی است که به منظور بهبود ظاهر پوست و بافت های صورت، جلوگیری از پیری پوست و کاهش چین و چروک در منطقه صورت استفاده می شود. بعد از انجام این روش جراحی، برخی مراقبت هایی که...

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *