دکتر بابک نیکومرام » جراحی زیبایی اندام » لیپوساکشن » لیپوماتیک شکم و پهلو چیست؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

لیپوماتیک شکم و پهلو چیست؟

لیپوماتیک شکم و پهلو چگونه انجام می شود؟ آیا می دانید عوارض آن چیست؟ این روش چگونه انجام می شود؟ آیا بهترین سن برای لیپوساکشن را می دانید؟ با افزایش سن و کاهش تولید کلاژن در بدن، خاصیت ارتجاعی پوست نیز کاهش می‌یابد. همچنین با کاهش متابولیسم بدن و با افزایش وزن میزان چربی‌های زیرپوستی نیز افزایش می‌یابند. تجمع چربی‌ها در برخی از قسمت‌ها مانند شکم و پهلو می‌تواند در زیبایی اندام افراد تاثیر منفی داشته باشد. چربی‌های این ناحیه معمولاً جزء چربی‌هایی می‌باشند که به سختی از بین می‌روند و بسیاری از افراد با انواع رژیم‌ها و تمرینات ورزشی نمی‌توانند چربی‌های ناحیه شکم و پهلو را از بین ببرند.

سابقا از لیپوساکشن برای از بین بردن چربی های موضعی استفاده می شد. این روش عوارض لیپوساکشن را ندارد و در عین حال موجب از بین رفتن این چربی ها می شود.

لیپوساکشن با تکنیک سیف لیپو

لیپوماتیک چگونه چربی های شکم و بهلو را از بین می برد؟

در ناحیه شکم و پهلو دو نوع چربی وجود دارد: چربی زیرجلدی و چربی احشایی

چربی زیرجلدی چربی‌های شل در زیر پوست می باشند که به راحتی می‌توانید آنها را با دست لمس نمائید، این نوع از چربی‌ها بی ضرر بوده و تنها از لحاظ زیبایی منجر به مشکل می‌شود.

چربی احشایی در داخل حفره شکم ذخیره شده است، این لایه از چربی سفت بوده و از لحاظ سلامتی نیز منجر به بروز مشکلات بسیاری می‌شود. با توجه به اینکه این چربی‌ها در کنار اندام‌های داخلی قرار گرفته‌اند ممکن است در عملکرد اندام‌ها اختلال ایجاد نمایند، چربی‌های احشایی می‌تواند موجب دیابت نوع 2، فشار خون بالا، افزایش کلسترول، افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته‌ی مغزی شوند.

چربی احشایی حدود 10 درصد از چربی بدن را تشکیل می‌دهند اما جهت تشخیص مقدار دقیق آن باید از روش‌های تصویربرداری پزشکی استفاده نمائید.

جهت از بین بردن چربی‌های زیرجلدی می‌توان از روش‌هایی مانند لیپوساکشن و یا لیپوماتیک استفاده نمود اما چربی‌های احشایی فقط از طریق ورزش و رژیم غذایی کاهش می‌یابند.

لیپوماتیک شکم و پهلو در تهران

کاندید مناسب لیپوماتیک شکم و پهلو

  • سلامت جسمانی خوب و مورد تائید جراح (عدم ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند مشکلات تنفسی، بیماری‌های قلبی و …)
  • داشتن چربی‌های زیر جلدی که با انواع تمرینات ورزشی و رژیم‌های غذایی از بین نمی‌روند.
  • سن بالای 18 سال
  • افرادی که چربی های موضوعی در ناحیه شکم و پهلو دارند.

برای آنکه بدانید کاندید مناسبی برای این جراحی هستید یا خیر بهتر است با پزشک مشورت کنید.

روش انجام جراحی لیپوماتیک شکم و پهلو

این جراحی ممکن است با بیهوشی عمومی و یا بی‌حسی موضعی همراه با آرام بخش تزریق شود، اکثر پزشکان که از روش‌های نوین جراحی لیپوماتیک استفاده می‌نمایند روش بی‌حسی موضعی را به دلیل کاهش عوارض ترجیح می‌دهند.

پس از بیهوشی ابتدا برش‌های کوچکی در نواحی مختلف روی پوست شکم ایجاد می‌شود، با استفاده از ارتعاشات دستگاه لیپوماتیک چربی‌های موضعی آب شده و  سپس با استفاده از یک لوله‌ی نازک به نام کانولا چربی‌ها مکش می‌شوند، روش لیپوماتیک در واقع مشابه روش جراحی لیپوساکشن می‌باشد اما دستگاه‌های مورد استفاده در این روش پیشرفته تر می‌باشند در نتیجه میزان آسیبی که به بافت‌های اطراف وارد می‌شود در روش لیپوماتیک کمتر می باشد. پس از تخلیه چربی‌های، برش‌های ایجاد شده پانسمان می‌شوند.

مدت زمان جراحی لیپوماتیک با توجه به میزان چربی‌های ناحیه شکم و پهلو حدود 1 الی 2 ساعت طول می‌کشد.

جراحی لیپوماتیک یک جراحی سرپایی می‌باشد که در یک کلینیک جراحی قابل انجام می‌باشد و احتیاجی به بستری شدن در بیمارستان نمی‌باشد و بیماران چند ساعت پس از پایان جراحی می‌توانند به منزل باز گردند.

لیپوماتیک کمر

نتایج جراحی لیپوماتیک شکم و پهلو چگونه است؟

پس از جراحی لیپوماتیک حدود 70 درصد از چربی‌های این ناحیه کاهش پیدا می نماید، نتایج جراحی در عرض چند هفته قابل مشاهده می‌باشد اما جهت مشاهده‌ی نتایج نهایی باید چند ماه صبر نمائید.

 پس از جراحی باید این نکته را به یاد داشته باشید در صورتی که رژیم غذایی سالمی را در پیش نگیرید و به صورت منظم ورزش نکنید چربی‌های این ناحیه می‌توانند در ظرف مدت چند ماه بازگردند، بنابراین جهت حفظ نتایج جراحی لیپوماتیک باید طبق دستورالعمل‌های جراح و متخصص تغذیه یک رژیم غذایی سالم را در پیش داشته باشید.

افرادی که میزان چربی‌های احشایی در ناحیه شکم آنها زیاد می‌باشد ممکن است نتوانند به شکمی تخت و صاف دست یابند، این افراد پس از جراحی لیپماتیک می‌توانند با رژیم غذایی مناسب و انواع تمرینات ورزشی به اندام دلخواه خود دست بیابند.

نحوه انجام لیپوماتیک

عوارض جراحی لیپوماتیک شکم و پهلو

  • تورم
  • کبودی
  • درد

جراحی لیپوماتیک باید توسط یک جراح پلاستیک انجام شود، در صورتی که جراحی توسط یک جراح با تجربه انجام شود میزان عوارض پس از جراحی تا حدود بسیاری کاهش می‌یابد بنابراین در انتخاب جراح خود دقت لازم را داشته باشید.

مراقبت‌های پس از جراحی لیپوساکشن شکم و پهلو

پس از جراحی لیپوماتیک شکم و پهلو توصیه می‌شود به مدت چند هفته از شکم بندهای کشی مخصوص استفاده نمائید. این شکم بندها موجب می‌شوند میزان تورم کاهش یابد و همچنین پوست شکم با فرم جدید تطابق پیدا نماید.

  • پس از حدود 1 هفته اغلب بیماران احساس سلامت کامل دارند و می‌توانند به محل کار خود بازگردند اما تقریباُ 6 هفته زمان لازم است تا بتوانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید.
  • در صورتی که میزان تورم و کبودی در محل برش‌ها افزایش پیدا کرد و یا دچار علائم عفونت مانند تب و لرز بودید در اولین فرصت با پزشک خود تماس بگیرید.
  • تا زمانی که پزشک به شما اجازه نداده است از انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش‌های شدید خودداری نمائید.
دکتر مسعود راستکاری

دکتر بابک نیکومرام

بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک

استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد پزشکی تهران
عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران (ISPAS)
عضو انجمن جراحان پلاستیک زیبایی آمریکا (ASAPS)
عضو انجمن جراحان پلاستیک آمریکا (ASPS)
عضو انجمن بین المللی جراحان پلاستیک زیبایی (ISAPS)

برچسب ها:
مقالات مرتبط
راهنمای کامل لیپوماتیک کمر

راهنمای کامل لیپوماتیک کمر

لیپوماتیک کمر از جمله بهترین و ساده ترین شیوه ها برای از بین بردن چربی ها در ناحیه کمر است. می توانید بعد از آن یک تی شرت چسبان را با لذت بپوشید و زیبایی اندامتان را به نمایش بگذارید. کسانی که شکم و...

بهترین سن برای لیپوساکشن چه سنی است؟

بهترین سن برای لیپوساکشن چه سنی است؟

مشکل چربی اضافی در نواحی موضعی بدن مانند شکم، صورت یا بازوها می تواند برای بسیاری از افراد چالشی دلهره آور باشد. اکثر مردان و زنان سعی می کنند این موضوع را از طریق رژیم غذایی و ورزش حل کنند، اما این...

لیپوساکشن با تکنیک SAFELipo

لیپوساکشن با تکنیک SAFELipo

به عنوان مقدمه ای در مورد این جراحی پر طرفدار می توان گفت:بسیاری از افراد این جراحی را به اختصار لیپو می نامند. لیپوپلاستی یا لیپوساکشن کلمه ای است که در زبان فارسی از آن به عنوان جراحی پیکر تراشی...

تجربه جراحی بینی

تجربیات خودتان را در قالب دیدگاه برای دیگران به اشتراک بگذارید .

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *